دکتر سهیلا مدارائی

دکتر سهیلا حاجتی مدارائی

خانم دكتر سهيلا مدارايي در سال 1330 در شهر رشت متولد شد . تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در مدارس اين شهر گذراند و به دانشكده پرستاري رشت راه يافت . در زمان دانشجويي با آرسن ميناسيان در آسايشگاه معلولين رشت همكاري داشت . در سال 1351 به دريافت درجه ليسانس نايل آمد و در سال 1353 براي ادامه تحصيل راهي كشور اتريش كه سه تن از برادرانشان در آنجا به تحصيل اشتغال داشتند شد و به اخذ درجه فوق ليسانس از دانشگاه گراتس موفق گشت . پس از پايان تحصيل براي خدمت به ميهن و مردم شريف ايران به وطن بازگشت و به دليل علاقمندي و شيفتگي به شغل گرانقدر «معلمي» در سال 1356 به استخدام آموزش و پرورش درآمد .

فعاليت آموزشي خود را از شهر فومن آغاز نمود . در سال 1360،مديريت هنرستان حرفه اي سميه به ايشان محوّل شد؛ فرهنگيان و هنرجويان اين هنرستان و اوليايشان نوآوريها، تلاش خستگي‌ناپذير و خداپسندانه ايشان را در دوران 12 ساله مديريت اين هنرستان ـ كه تا سال 1372 ادامه داشت ـ هنوز به زبان مي‌آورند. تحوّلات سازندة ايشان در جهت ارتقاي كيفيّت علمي و خدماتي هنرستان موجب شد تا بارها مورد تشويق مقامات عالي رتبة وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و به عنوان يكي از اعضاي هيأت شش نفره نمايندگي زنان ايران در سال 1368 براي شركت در كنفرانس زن در تكنيك و صنعت به كشور فليپين اعزام شد.

آناني كه از نزديك خواهر سهيلا مدارايي را مي شناسند،خصايلي همچون ايمان،شجاعت،صراحت،تدبير، حقيقت گويي،ابداع وتلاش درراه احقاق حقوق مظلومين رااز صفات جدانشدني ايشان در همه ايام زندگي به حساب مي‌آورند.

ايشان در سالهاي 1361 تا 1368 در كنار مديريت موفق هنرستان حرفه‌اي سميه رشت ، به عنوان مدرس مركزتربيت معلم بنت‌الهدي صدر رشت مشغول به خدمت بود و در سال 1372 به عنوان سرگروه رشتة بهداشت در پژوهشگاه علمي و برنامه‌ريزي آموزش و پرورش استان گيلان برگزيده شد و از سال 74 بعنوان مدرس دانشكده دكتر معين رشت انتخاب گرديد و همچنين از همان سال سرگروه و مدرس رشته تربيت‌مربي كودك در جهاد دانشگاهي شد.

ايشان در زمينه ادامه تحصيل از سال 82 تا 84 رشته پزشكي هميوپاتي را در دانشكده داروسازي دانشگاه آزاد تهران گذراند و پس از ارائه پايان‌نامه خود مدرك دكتري هميوپاتي از دانشگاه Brkly دريافت داشتند. همچنين ايشان تأليفات زيادي در زمينه‌هاي آموزشي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي داشته‌اند. از ديگر فعاليتهاي خانم دكتر مدارايي در سالهاي زندگيشان مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

* رسيدگي به امور خانواده‌هاي بي‌سرپرست بازمانده از فاجعة دلخراش زلزله 1369 تحت نظارت دفتر امور اجتماعي استان گيلان

* مسئوليت رسيدگي به وضعيت زندگي زنان بي‌سر‌پرست و دختران يتيم گيلاني

* مسئوليت رسيدگي به امور زنان زنداني در استان گيلان و تدريس قرآن مجيد و احكام اسلامي به آنان و تشكيل جلسات هماهنگي جهت حل مسايل اجتماعي و اخلاقي آنان از سال 72 تا 74

* حضور فعال در رسيدگي به وضعيت زندگي محرومان روستاهاي سراوان، ويشكاننك ، شاقاجي(اسلام‌آباد) و ساخت چندين واحد مسكوني براي آنان

* همكاري فعال با پرورشگاه مژدهي رشت از سال 57 تا 71

وي در انتخابات پنجمين دوره مجلس شوراي اسلامي، كانديداي نمايندگي از شهرستان رشت بود. با توجه به فرهنگ بالا و درخشان زنان و مردان سبز‌انديش، خردمند و آزادمنش گيلاني كه بر اساس اصل شايسته سالاري باور دارند «نيروي زنان همانند مردان بايد نقش عظيمي در سازندگي كشور داشته باشند»؛با عنايت الهي و حمايت گسترده گيلانيان فرهيخته و فرهنگ مدار، آراي چشمگيري را كسب نموده اما به سبب تفاوت اندك در تعداد آرا با نماينده سوم شهرستان رشت به مجلس شوراي اسلامي راه نيافت.

بعد از آن انتخابات، بر اساس عادت هميشگي عشق به خدمت محرومان و رفع مشكلات جامعه به فعاليت‌هاي اجتماعي ادامه داد.

در سال 78 مجدداً در انتخابات مجلس ششم شركت نموده و باز متأسفانه با توجه به فعاليتهاي زيادي كه در سال 76 در انتخابات رياست جمهوري در جبهه اصلاحات داشتند، مورد بي‌مهري دوستان اصلاحات قرار گرفتند؛ فلذا در ليست ائتلاف اسمشان نيامد و بصورت مستقل در انتخابات شركت نموده و با وجود اينكه رأي قابل توجهي هم آوردند اما انتخاب نشدند.

از آن پس فعاليتهاي سياسي خود را ادامه داده و توسط دوستان هم فكر خود حزب مشاركت‌هاي مردمي استان گيلان را تشكيل داد كه پس از درخواست مجوز از كميسيون ماده 10 وزارت كشور در مورخه 19/12/81 پروانه حزب را دريافت داشتند و تاكنون بعنوان دبيركل حزب فعاليت دارند. در سال83-82 بعنوان

عضو خانه احزاب ايران و عضو شوراي مركزي كميته انتخابات فعاليت داشتند و در سال 83 بعنوان عضو شوراي مركزي خانه احزاب گيلان و در سال 84 بعنوان عضو شوراي مركزي خانه احزاب ايران انتخاب گرديدند

حضور پررنگ ايشان در مسايل اجتماعي و سياسي نظير همكاري با زندان نسوان، عضويت انجمن نيكوكاري امام علي(ع)، از مؤسسين و عضو هيئت مديره و رئيس كميته بانوان و جوانان مؤسسه نيكوكاري اويس قرني و ساير فعاليتهاي اجتماعي سبب شد تا ايشان ريشه آسيبهاي اجتماعي را كه به نظرشان ناشي از فقر فرهنگي و اقتصادي است از نزديك لمس نموده، طرح‌هايي را جهت بهبود وضعيت موجود ارائه نمايند. ايشان تنها زن عضو اصلي شوراي يازده نفر هماهنگي ستادهاي انتخاباتي رئيس جمهور خردمند ايران اسلامي حضرت حجت‌السلام جناب آقاي خاتمي بود.

بعد از انتخابات رياست جمهوري، بدون هيچگونه ادعايي سعي بر حفظ عقايد اسلام ناب محمدي(ص) و با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي، حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي، مبني بر ضرورت همبستگي ووفاق ملي همه تلاش خود رادر راه خدمت به گيلان عزيز ادامه دادند.

ايشان همانگونه كه بارها در مصاحبه‌هاي مطبوعاتي خود اعلام نموده‌اند، معتقدند كه: « استان گيلان واقعاً مظلوم و محروم است بطوريكه مي‌توان نام آن را «جهنم سبز» گذاشت . بايد خارج از انديشه انحصارطلبي ، دست همه كساني را كه براي استان خود با خلوص نيّت و دلسوزي مي‌خواهند خدمت كنند بگيريم و از استعدادآنها استفاده كنيم . »

هدف هايي كه اين خواهر نستوه انديشمند و و ايثارگر گيلاني را به ادامه تلاش پي‌گير وا مي‌دارد بعد از رضاي الهي عبارتند از:

1- تلاش در راه اعتلاي مقام زن مسلمان ايراني در صحنه‌هاي داخلي و بين‌المللي و استفاده از توان مديريتي شيرزنان گيلاني در سازندگي

2- رسيدگي به مشكلات جوانان با اتخاذ روش «يكي بودن حرف و عمل»

3- ايجاد ارتباط خداپسندانه و دوستانه بين 13 نماينده محترم شوراي اسلامي در استان گيلان به منظور همسويي تلاشها در راستاي گرفتن بودجه بيشتر براي آبادي استان و محروميت‌زدايي و اجراي طرحهاي ملي

4- اجراي طرح‌هاي اشتعال‌زا براي جوانان كشور

5- رسيدگي به مشكلات كشاورزان زحمتكش و مظلوم و احياي كشاورزي

6- پي‌گيري مشكلات زندگي كارمندان

7- بررسي و رسيدگي به مسايل صنفي و معيشتي كارگران

8- گسترش جاذبه‌هاي گردشگري و صنعت توريسم در گيلان

9- جذب سرمايه‌ها و هدايت‌ آنها در راستاي عمران و آبادي استان

10- جلوگيري از مهاجرت جوانان روستايي به شهرها و رسيدگي به مشكلات زندگي آنان با ايجاد امكانات بيشتر در روستاها و كشور

11- تلاش در راه رفع مشكلات بهداشت و درمان

12- تلاش در جهت رفع مشكلات موجود در آموزش و پرورش

13- تأكيد و پيگيري برنامه چهارم توسعه و چشم‌انداز 20 ساله بويژه عدم اتكا به صادرات تك محصولي (نفت)

14- كشف، رشد و حمايت از نخبگان كشور بر اساس شايسته سالاري

15- ترويج رفتار سياسي مبتني بر اخلاق اسلامي و جلوگيري از هتك حرمت اشخاص و گروه‌ها

والسّلام

روابط عمومي حزب مشاركت‌هاي مردمي استان گيلان