دکتر سهیلا مدارائی

دکتر سهیلا حاجتی مدارائی

 

 

 

 

 

 

نام حضرت اويس قرني به پيشنهاد وارسته مرد ديار ما، روان شاد فريدون محمودي گيلاني انتخاب شده است كه از تاريخ 16/8/77 با كسب مجوز رسمي از مراجع قانوني تحت شماره 103 فعاليت خود را آغاز كرده است.

اويس قرني را بهتر بشناسيم:

از رسول اكرم (ص) پرسيدند اويس كيست؟ فرمودند او در زمين گمنام ولي در آسمانها معروف است و شفاعتش نزد خداوند مقبول. اگر او را ديديد از من سلامش رسانيد و بگوييد امت مرا دعا گويد. او در جنگ پيشاپيش اميرالمومنان علي‌بن‌ابيطالب كشته ميشود. «سفينه البحار» اويس‌بن‌عامر‌بن قرن كه به سيد حبشي نيز معروف است شترچران پشمينه پوشي بود كه آرزو داشت از نزديك پيامبر خدا را زيارت كند. امام بخاطر مادر نابينايش كه زمين‌گير بود به مسافرت نمي‌رفت و فرصت ديدار پيامبر (ص) را نمي‌يافت تا اينكه روزي از مادر اجازه گرفت كه به مدينه برود و پيامبر خدا را زيارت كند و زود برگردد.

شيفته دل بسوي مدينه براه افتاد. هنگامي كه بخانه پيامبر (ص) رسيد ديد كه حضرت به سفر رفته است بيش از حد غمگين شد و چون به مادرش قول داده بود بيدرنگ بازگشت. او پرستاري از مادر را به زيارت پيامبر (ص) ترجيح داد زيرا مي‌دانست كه زيارت پيامبر مستحب و پرستاري از مادر واجب است. روز بعد كه حضرت محمد (ص) به مدينه مراجعت كردند نوري در خانه ديدند و بويي آنچنان خوش و سرمست كننده كه بلافاصله فرمودند: اويس نور و بويش را در خانه ما هديه گذاشته و رفته است. خدمت به مادر و كمك به مستمندان اويس را به آنچنان مقام بزرگي نائل گردانيد كه پيامبر (ص) در بستر مرگ وصيت كردند كه خرقه‌اش را به اويس دهند.

علي‌بن‌ابيطالب و عمر وصيت پيامبر را بجاي آورده و خرقه را در يمن به اويس دادند. خرقه پيامبر (ص) در حقيقت همان خرقه ارشاد بود كه از آن تاريخ اويس مرشد كامل شد. روايت است كه وقتي خرقه را به اويس مي‌دادند به او گفتند كه پيامبر خدا در حال احتضار به تو سلام رسانيده و فرموده‌اند كه امت مرا دعا كن. اويس گفت: خرقه به من دهيد تا دعا كنم و حاجت خواهم. خرقه به او دادند و اويس به گوشه‌اي رفت و خرقه بر زمين نهاد و گفت: الهي اين خرقه نپوشم تا همه امت محمد را به من بخشي، پيغمبرت اين حوالت كرده است- هاتفي آواز داد- اويس چندين نفر را به تو بخشيديم خرقه در پوش. اويس گفت: نه همه را خواهم!... باز خطاب آمد چندين هزار ديگر به تو بخشيديم خرقه در پوش... مي‌گفت نه همه را خواهم و همچنان در مناجات مي‌گفت و مي‌شنود- در اين هنگام علي و عمر به نزديك اويس رفتند تا ببينند او در چه كار است. چون اويس ايشان را بديد گفت: آه چرا آمديد!... اگر اين آمدن شما نبودي خرقه در نپوشيدمي تا همه امت محمد را به من بخشيدي.

اويس قرني، سيد تبعين، يار و ياور مرتضي علي (ع) در نهم صفر سال 37 هجري در جنگ صفين شربت شهادت نوشيد و علي (ع) برجنازه اويس نماز خواند و گريست. اشك چشمان علي پيكر پاك اويس را پاك‌تر كرد. آرامگاه ابدي او در سوريه زيارتگاه صاحبدلان است.

موسسين نيكوكاري اويس قرني

«نيكوكاران را معرفي كنيد تا ديگران از آنها سرمشق بگيرند». از فرمايشات پيامبر اسلام (ص)

موسسين:

استاد دكتر محمود بهزاد- استاد جعفر خمامي زاده- سهيلا حاجتي مدارايي- ذبيح‌الله شبان- بديع‌الله شبان- غلامرضا صومي.

اهداف موسسه نيكوكاري اويس قرني

1- معرفي و تجليل از نيكوكاراني كه به سراي باقي شتافته‌اند براي دوام و بسط فرهنگ نيكوكاري.

2- معرفي نيكوكاران برتر و انتخاب قهرمان نيكوكاري در هر سال.

3- انجام فعاليتهاي مددكاري جهت ايجاد محيط سام در خانوده.

4- شناسايي خانواده‌هاي بي‌سرپرست و نيازمند، دانش‌آموزان و دانشجويان نيازمند و زنان سرپرست خانوداه و دختران يتيم و بدسرپرست.

5- ياري به زنان و جوان و كودكان آسيب‌پذير ايراني جهت بازتواني و بازيابي زندگي موفق و مطلوب.

6- مشاوره با پزشكان و مديران بيمارستانها جهت رفع نيازمنديهاي بيماران بستري در بيمارستانها كه جزو مددجويان موسسه مي‌باشند.

7- كمكهاي مستمر و غيرمستمر به مردان و زنان سالمند.

8- فراهم نمودن زمينه ازدواج جهت جوانان در شرف ازدواج و مردان و زناني كه همسران خود را از دست داده‌اند.

9- اجراي طرحهاي آموزشي در جهت بهينه سازي زندگي آينده جوانان در شرف ازدواج كه در معرض آسيب‌پذيري و خطر بوده (نظير اختلاف خانوادگي و طلاق)

- چون:

- آموزش همسران جوان در آستانه ازدواج.

- آموزش زوجهاي جوان.

- آموزش پدران و مادران جواني كه تازه صاحب فرزند گشته‌اند.

- ايجاد باشگاههاي فرهنگي، ئرزشي براي جلوگيري از مفاسد اجتماعي جوانان.

10- تشكيل جلسات آموزشي پيرامون وسائل فرهنگي، اجتماعي اخلاقي مذهبي و عقيدتي.

11- انجام حمايتهاي حقوقي و قضائي از افراد تحت پوشش در صورت تضييع حقوق قانوني آنان توسط غير.

12- فراهم نمودن امكانات و شرايط لازم جهت ادامه تحصيل از مرحله سوادآموزي تا دانشگاه.

13- انجام فعاليتهاي اقتصادي به صورت فردي يا گروهي تا نيل به خودكفائي اقتصادي و ايجاد اشتغال و تشويق به كار و توليد كه هرگونه حمايت مالي در ازاي كار انجام مي‌پذيرد زيرا هدف پرورش و شكوفايي استعدادها و حفظ حرمت انساني افراد است و نه دادن صدقه و گداپروري.

14- رسيدگي به مسائل و مشكلات جوانان و ايجادد طرحهاي زيربنايي و اشتغال زائي.

15- جذب سرمايه‌هاي برون استاني و برون كشوري در زمينه ايجاد كارگاهها و كارخانجاتي كه بتواند مشكلات و معظلات بيكاري را تا حدي رفع بكند.

16- بكارگيري افراد متناسب با مهارتها و استعدادهاي آنان در طرحهاي مختلف توليدي.

17- آموزش حين كار و ارتقا مهارت بطوري كه فرد نهايتاً با اتكا به نفس به حد خودكفايي برسد.

18- برپايي نمايشگاها و فروشگاها كارهاي دستي افراد مددجو كه مددجويان در اجرا و فروش نقش فعال و موثر داشته باشند.

19- اجراي برنامه‌هاي آموزشي، فرهنگي و اجتماعي و هنري از جمله برپائي نمايش عروسكي و نمايشنامه‌هاي مختلف فرهنگي.

20- برگزاري اردو و همايشهاي كوتاه مدت چون اجراي كنسرتهاي مختلف موسيقي جهت بهره‌گيري اقتصادي با هدف ايجاد روحيه سالم و بانشاط در افراد مددجو.

21- آموزش جوانان در ابعاد مختلف روانشناسي، حقوقي، مددكاري، مديريت خانواده، تغذيه صحيح، موارد اقتصادي، اخلاقي و مذهبي و... قبل از ازدواج، در زمان ازدواج، بعد از ازدواج.

22- انجام سفرهاي پژوهشي و تحقيقي.

23- اقدام به برقراري ارتباط موسسات داخلي و خارجي.

موسسه همواره براي ارتقاي سطح كيفيت خدمات خود به كسب اطلاعات، برگزاري ارتباطات و سپس توليدات ( كه همان بحث خدمات فرهنگي و ايجاد بنيادهاي اقتصادي) موسسه است خواهد پرداخت. و با تامين مركز آموزش كامپيوتر و پيوستن به شبكه اينترنت براي تحقق اين هدف مي‌كوشد برخي از موسسين و اساتيد دانشگاههاي كشور و ساير شخصيتهاي موثر كه به عضويت موسسه در آمده‌اند ما را در راهي كه پيش گرفته‌ايم ان‌شاءالله ياري خواهند فرمود.