دکتر سهیلا مدارائی

دکتر سهیلا حاجتی مدارائی

 

1-    اجتماعی

 

2-    سیاسی

 

3-    فرهنگی

 

 

:فعالیت های اجتماعی 

عملکرد اجتماعی اینجانب دقیقا در زمان دانشجویی از سال های 50 به بعد شروع شده است که مقداری در زندگینامه در این زمینه توضیح داده شده، از سال 77 عضو هیات امنا ، خزانه دار، هیات رئیسه و رئیس حوزه بانوان و جوانان موسسه خیریه اویس قرنی می باشم که لینک موسسه در ذیل آمده و نوع عملکرد این موسسه به طور وضوح توضیح داده شده است.

مؤسسه خیریه اویس قرنی 

عملکرد سیاسی :

 

از زمانی روی به سیاست آوردم که احساس کردم برای کمک به جامعه و افراد نیازمند علاوه بر امکانات مالی باید قدرت داشت ،تا بتوان ارتباطاتی از نظر اجتماعی – سیاسی برقرار کرد وکارهای بزرگتری برای مردم انجام داد. به همین خاطر از سال 74 تصمیم گرفتم خود را برای مجلس کاندیدا نمایم. این کار را کردم دقیقا در زمانی بود که سرگروه آموزشی استان بودم و از سال 60 تا 72 هم که مدیر هنرستان بزرگی در ساغریسازان رشت به نام سمیه بوده و عملکرد و کارهایم به گونه ای بود که مورد توجه وزارت آموزش و پرورش بودم و از طرف مرحوم آقای مهندس علاقمندان معاونت فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش تشویق های زیادی شده بودم و مورد لطف و محبت هنرجویان و همکاران فرهنگی هم بودم فلذا در سال 74 زمان انتخابات رای خوبی آوردم که حتی به خاطر رای آوردنم در دوره دوم انتخابات به نزدیکانم تبریک گفته شد اما همه چیز برعکس شد و من پنجم شدم که به احتمال قوی در رای دست برده شده بود.

 

در سال 76 به عنوان یک زن فعال اجتماعی _ سیاسی در انتخابات 2 خرداد جناب آقای خاتمی فعالیت چشم گیر داشته که مواردی از آن در زندگینامه ام نوشته شد. از سال 78 تصمیم گرفتم که حزبی را تاسیس نمایم فلذا دنبال دوستانی چون آقای افشین پرتو ، آقای مهربان ، آقای روحی و ... رفتم که درخواست خود را به کمیسیون ماده 10 وزارت کشور فرستادم. اسم حزب خود را این چنین درخواست کردم   ( حزب مشارکت های مردمی استان گیلان ) که صرفا عملکردش پیرامون توسعه و تحول در زیر ساختهای استان گیلان و مناطق محرومش بود و هست. به علت شبیه بودن این اسم به جبهه مشارکت ایران اسلامی  از آن سال تا سال 81 در کمیسیون ماده 10 مقاومت پیرامون تعویض این اسم بود که اینجانب نپذیرفته و بالاخره درخواستم در سال 81 مورد قبول واقع شد و مجوز حزب خود را از وزارت کشور دریافت داشتم که نمونه اش در سایتم موجود است همچنین اساسنامه و مرام نامه حزبم را معرفی می نمایم.

 

در سال 78 مجددا برای مجلس از شهرستان رشت خود را کاندیدا نمودم که به دلایلی باز موفق نگردیدم. درسال 82 دنبال این مسئله نرفتم ولی در سال 86 مجددا از طرف اصلاح طلبان خود را به عنوان کاندیدا معرفی کردم، سالی بود که کلیه اصلاح طلبان حذف شدند دیگر پس از آن برای مجلس فعالیتی نداشتم ولی فعالیت های سیاسی ام تا سال 88 ادامه داشت و پس از آن تا کنون تقریبا فعالیتی نداشتم الا در انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد سال 92 که برای دولت تدبیر و امید جناب آقای دکتر روحانی همراه با همفکرانم فعالیت داشتم که الحمدالله موفق شدیم. امیدواریم دولت تدبیر و امید بتواند زیر سایه توجهات حضرت ولی عصر ( عج ) و همچنین به پیروی از آیه شریفه «أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ»  با وجود رهبری معظم انقلاب اسلامی در مقابل دشمنان دین و اسلام و ایران عزیزمان مقاومت نموده و شکوفایی روز افزون با وجود مردمان فهیم و با استعداد کشور عزیزمان ایجاد نمایند.

 

عملکرد فرهنگی :

 

فعالیت های فرهنگی ام از سال 56 که استخدام رسمی آموزش و پرورش شدم شروع شد و سه سال در هنرستان های فومن به عنوان مدرس مشغول به کار بودم. از سال 59 منتقل به رشت شدم ، یکسال به عنوان مدرس در هنرستان  لیلا زمردیان سابق که بعدا اسمش سمیه شد تدریس داشتم. از سال 60 در زمان مدیر کلی آقای دخانچی و ماونت فنی حرفه ای آقای مهندس ملکیان ابلاغ مدیریت هنرستان سمیه را دریافت داشتم. 12 سال مدیر بودم در سال 72 به علت وسعت کار و عملکردی که برای توسعه و ارتقاء هنرستان انجام داده بودم و بیشتر افکارم در این زمینه بود که هنرجویان این هنرستان که رشته شان کودکیاری بود بتوانند در آینده یا مدیران مهد کودک و یا مربیان کودک خوبی باشند ، عملکردی را انجام دادم که مردم فهیم شهر رشت ( فرهنگیان عزیز ) در جریان  می باشند که در این قسمت دیگر همه را توضیح نداده ، شاید در آینده بخواهم بیشتر در این زمینه شرح دهم که چه کارهایی برای هنرجویان عزیز خود انجام دادم چند نمونه فقط مثال می زنم : باعث استخدام 6 هنرجوی فارغ التحصیل به صورت رسمی در آموزش و پرورش شدم و تقریبا اکثر مدیران و موسسان مهد کودک های بنام و فعال شهرستان رشت از فارغ التحصیلان زمان مدیریت اینجانب در هنرستان سمیه و جهاد دانشگاهی که مدرس و سرگروه آموزشی می باشند.

 

در سال 72 اینجانب را به خاطر فعالیت های گسترده ام در زمینه فرهنگی-آموزشی و اجتماعی خصوصا برای هنرجویانم که باعث شده بود مورد توجه وزارت آموزش قرار گیرم نتوانستند تحمل کنند فلذا مرا وادار به استعفا نموده که البته به علت اینکه همیشه امور خود را به خدا سپرده و از او مدد می جویم برایم بیشتر خیر در بر داشت. از سال 72 تا 76 سرگروه بهداشت استان در گروه های آموزشی استان شدم. از سال 76 لغایت 85 مدرس آموزشکده دکتر معین رشت شدم که از سال 61 تا 85در تربیت معلم بنت الهدی صدر رشت هم تدریس داشتم. از سال 74 لغایت 89 مدرس و سرگروه رشته کودکیاری در جهاد دانشگاهی استان گیلان و مدرس دانشکده علمی کاربردی انزلی و فومن بودم. از سال 86 لغایت 90 پس از بازنشستگی هفته ای 8 ساعت مدرس آموزشکده دکتر معین رشت بودم که البته از سال 90 تا کنون به صورت پاره وقت تدریس دارم.

 

در زمانیکه در گروه های آموزشی استان بودم تعدادی تالیفات و گردآوری داشتم که اسامی آن همراه با امتیازاتش در سایت موجود است.

 

توضیح اینکه اینجانب از سال60 علاقمند به فراگیری قرآن، روخوانی ، ترتیل و تجوید و مفاهیم شدم که این آموزش ها تا سال 76 ادامه داشت. از سال 77 لغایت 79 در منزل شخصی خود کلاس های قرآن را دایر نمودم که توفیق آموزش روخوانی ، ترتیل ، تجوید و تفسیر قرآن را برای علاقمندان به صورت رایگان داشتم.